Jednominutowe arcydzieło. Erwin Wurm

Jak stworzyć nowoczesną rzeźbę? Znajdź ochotnika. Wetknij mu do uszu i dziurek od nosa flamastry. Do ust wsadź biurowy zszywacz a w oczodoły cylindryczne pojemniki na klisze filmowe. Nic więcej. Pełne humoru i absurdu rzeźby Erwin Wurma zachwyciły art world i otworzyły mu drzwi na światowe salony.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Pierwsze jedno minutowe rzeźby powstają pod koniec lat 80-tych. Zasada jest dość prosta. Korzystając z ochotników i przedmiotów codziennego użytku Wurm tworzy proste trwające minutę kompozycje.  Łączy w nich doświadczenia minimalizmu, konceptualizmu oraz performancu. Zadziwia swym wyjątkowo abstrakcyjnym spojrzeniem na ciało. Zmusza do zweryfikowania naszego myślenia o ciele. Jego akcje są swoistym karnawałem, próbą podważenia zastanego staus quo – usankcjonowanego zestawu dopuszczalnych zachowań, sposobów posługiwania się ciałem. Tak, w moim odczuciu Wurm ma w sobie coś z niesfornego, błyskotliwego dzieciaka, który swymi wygłupami ośmiesza poważny jedyny „słuszny” świat dorosłych. Odsłania przed nami inne możliwości.

Owa perwersyjną przyjemność płynąca z łamania zasad w odnajdujemy w pełni w późniejszej serii również dowcipnej – „Instrukcje jak być politycznie niepoprawnym”. W jej skład wchodzą fotografię prezentujące np. plującą do zupy dziewczynę czy mężczyznę szukającego bomby przez rozporek w spodniach innego.

Niesamowitym zjawiskiem jest przeniknięcie jednominutowych rzeźby do popkultury.  W 2009 Wurm nie tylko błyszczał w największych galeriach światowych ale także na MTV!  Wszystko za sprawą Red Hot Chili Peppers. Teledysk do Can’t Stop pełny jest nawiązań oraz dosłownych cytatów z Wurm’a. Szybko następujące po sobie absurdalne sceny wprawiają w stan dezorientacji i chaosu. Świetnie współgrają z muzyką tworząc nową jakość. Na youtube pod filmikiem możecie przeczytać liczne pozytywne komentarze fanów odnoszących się do wizualnej strony nagrania. Choć i tak większość pewnie nie jest świadoma obcowania ze sztuką współczesną.

Jakby tego było mało w tym samym roku w niemieckim wydaniu Vogue pojawiła się ekskluzywna sesja zdjęciowa autorstwa Wurm’a. Tym razem Claudia Schiffer posłużyła artyście jako modelka do powstania jedno minutowych rzeźb. Kolejna genialna realizacja ukazała potencjał łączenia sztuki współczesnej z popkulturą.

Efemeryczne rzeźby Wurma powstają także poza przestrzenią galerii  czy studia. Część projektów pojawia się w przestrzeni miejskiej pobudzając rozleniwioną percepcje przechodniów. Sztuka może się dziać wszędzie i każdy może być jej autorem. Ba! Nawet więcej. Każdy może zostać dziełem sztuki, stań na piedestale  i to w zaciszu własnego mieszkania.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii fotografia, rzeźba. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s